AWS Cloud Native Computing Foundation'a Katıldı

aws
kubernetes
cncf

(Serdal Kepil) #1

İki tarafın da yaptığı duyuruyla Amazon Web Services, Linux Foundation tarafından desteklenen Cloud Native Computing Foundation (CNCF)’a platinum üye olarak katıldı. CNCF, başta Kubernetes olmak üzere Prometheus, OpenTracing, Fluentd, Linkerd, containerd, Helm, gRPC gibi birçok açık kaynaklı cloud teknolojilerinin gelişmesine olanak sağlıyor. Sektördeki diğer büyük oyuncuların da daha önce CNCF’e katılması, cloud native mimarilerin yakın zamanda daha fazla kullanılacağını gösteriyor.

Cloud native mimariler, isteğe bağlı dağıtım, küresel uygulama, esneklik ve üst düzey hizmetlerin tüm avantajlarının kullanılmasını sağlıyor. Yazılım geliştirme verimi, iş çevikliği, ölçeklenebilirlik, kullanım ve maliyet azaltma açısından büyük gelişimlere olanak veriyor. Cloud native mimarilerin gelişmesinde önemli rol oynayan CNCF’e AWS’in katılması, aynı zamanda sektörde standartlaşma açısından önemli bir adım oluşturuyor.

AWS Cloud Mimari Stratejisi Birimi Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Adrian Cockcroft, CNCF yönetim kuruluna AWS’i temsilen katılacak. Ayrıca Adrian Cockcroft’un Medium yazısında bildirdiğine göre Arun Grupta ona eşlik edecekmiş.

Birkaç hafta önce AWS’in konteyner yönetiminde ortak bir standart belirleme konusunda nasıl haraket edeceği bilinmiyordu. Kendisine ait konteyner yönetim aracı EC2 Container Service olmasına rağmen önce Kubernetes’in desteğini sağlayan AWS, aktif olarak bu teknolojinin gelişimini desteklemeye başlamış oldu.

Yakın gelecekte buluttaki yapısal güncellemeleri merakla bekliyoruz.

Bonus: Cloud Native Landscape

Kaynaklar: