AWS & Google Cloud

(Fırat Kaya) #1

AWS ve Google Cloud’u objektif bir şekilde karşılaştırma yapabilir misiniz?
Aws de neden DNSSEC bulunmuyor?
Gönlüm google cloud’da fakat çoğu yer AWS’yi tercih ediyor ve ben de bunun nedeni araştırıyorum umarım beni aydınlatırsınız :slight_smile:

(Batuhan Küçükali) #2

DNSSEC ile ilgili bilgim yok fakat diğer sorunu yanıtlayabilirim.

Hem AWS hemde Google Cloudun bir çok servisi ve bu servislerin altında çok özellik olduğu için bu karşılaştırma biraz havada kalır. Tercih kriterlerinin iyi belirlenmesi, teknik açıdan ölçülmesi vs. Biraz deneyim ve zaman gerektiren bir şey.

Ama tavsiyem bunu kendin yapabilirsin. Zaman içerisinde çeşitli cloud platformların servislerini kullanarak aradaki farkı görebilirsin.

Kendimden örnek vermem gerekirse bir uygulamada queue kullanıcaksam AWS’in SQS servisini tercih ediyorum. Sunduğu özellikler, basitliği, fiyatı en büyük tercih sebebim.

Fakat translate servisine ihtiyacım var ise Google Cloud tercih ediyorum. Adamların arama motoru var. Translate, recognition gibi servislerde doğal olarak öndeler.

(Fırat Kaya) #3

Öncelikle yanıtınız için teşekkürler.
hocam dünya çok küçük ya :)) Sizinle Women Techmakers Antalya’da yemek sırasında karşılaşmıştık kartvizitiniz halen cüzdanımda :slight_smile:

(Emir Ercan Ayar) #4

AWS’i developer/architect olan kişi entegrasyonları, kolaylığı ve fonksiyonalitesi için tercih eder; kurumuna ise fiyatlaması sayesinde kabul ettirir. :slight_smile: Yarın başka bir cloud sağlayıcısı, AWS’in verdiği servisleri hizmet kalitesi ve availability düşüşü olmaksızın %30-%40 daha düşük fiyatlama ile verebiliyor olsun, kurum tüm altyapısı oraya geçirmek için ekibi yönlendirir. Ancak genel anlamda AWS’te fiyatlar sürekli düşüp hizmet kalitesi ve entegrasyonlar sürekli arttığı için bir giren genelde pek çıkmıyor.

DNSSEC ile alakalı bilgim ise yoktu. Dökümanlara baktım ve evet, DNSSEC sunmuyormuş Route53 üzerinde. Bilen vardır bu komünitede diye tahmin ediyorum.

(Fırat Kaya) #5

Tüm hizmetlerin tek bir yerde olması adına domaini de AWS üzerinden kayıt ettirmeyi düşünüyorum. Namecheap google domain gibi domain registrarlardan pek farkı yok veya daha iyi diyebilir miyiz? Artısı eksisi nelerdir