AWS S3 kullanmak istiyorum ama

amazon-s3

(Sercan) #1

Merhaba değerli arkadaşlar. Bol görselli bir web sitem var ama uzun süredir ilgilenemiyorum. Bu aralar hız vermek istiyorum işlerime ve sitelerime ama görseller feci halde yük oluyor bana, daha doğrusu olacak diye düşünüyorum. GoogleImages kullanıyordum önceleri ama sonra sistemleri değişti ve garipleşti. Google Cloud ve AWS sistemlerini araştırdım ve Amazon’un çok uygun olduğunu gördüm eğer doğru araştırmış isem. Fakat bazı sorularım var, uzman sizsiniz, yardımcı olursanız çok makbule geçecek benim için. BAşka önerilerinizi de kesinlikle öğrenmek isterim :

1: Bu forumda bir konuda A’dan Z’ye anlatılmış ne yapılması gerektiği ama başka servislerle (Cloudfront gibi) kullanmam gerekir mi ?

2: 1 sene boyunca 5gb ücretsiz depolamayı aşmadan kullanırsam 1 sene sonunda görsellerin kalması için ücret ödeme zorunda mıyım ? Yeni bir hesap açarsam herhalde önceki hesap silinecek ?

3: Günlük 3-4 k hit ile ve 9-10 k sayfa görüntülemeyle aşağı yukarı 20-30 gb görsel arşivi için aylık ne kadar ödemem gerek tahminen ? En önemli kısım bu benim için. Yani aylık 4-5 $'a tekabül edecekse oldukça hesaplı benim için.

4: CSS ve Js dosyalarını S3’e aktarıp oradan ziyaretçilere sunma işlemleri kolay mı ?

5: Wordpress gibi bir sistem için kullanıcam. Herhangi bir sıkıntı veya yavaşlık yaşar mıyım ilerde ?

6: Vps veya Vds daha mı uygundur sizce hem maliyet hem performans hem de süreklilik açısından ?

Şİmdiden çok teşekkür ediyorum cevaplarınız ve ilginiz için.

(Vahdet Keskin) #2

Biraz seçerek fikirlerimi vereyim. Önden uyarayım, uzman değilim; maksat yeşillik olsun:

1. Bahsettiğiniz linki paylaşmanız neden bahsettiğinizi daha net anlamamızı sağlayabilir. Başka servisler kullanmanız gerekebilir; ama bu kapsam duruma göre değişebilir. Kaynaklarınız Londra’dayken Melbourne’den yoğun trafik alacaksanız CloudFront kullanmanız çok mantıklı olabilir mesela.
  2. Pas
  3. Burada da yapınız devreye giriyor. Veritabanını AWS’ye taşıyacak mısınız mesela? Eğer öyleyse read/write capacity ne olacak vs. Masrafları düşürmek için AWS’nin kendisi de yardımcı oluyor aslında.
  4. Evet, kolay :slight_smile: https://blog.hartleybrody.com/static-site-s3/
  5. Sanmıyorum. Yine de bu tür durumlarda sorunun kökenine inip ona uygun olarak kaynaklarını revize etmek zor olmayacaktır.
  6. VPC?

(Mesut ÇAKIR) #3

Dostum bence https://calculator.s3.amazonaws.com/index.html sitesinden kendi bilgilerinle bir hesaplama yap fiyatlandırmaya ona göre bak.

S3 üzerine static web site bulundurmak çok iyi ek olarak dinamik hale getirmek için cloudfront üzerinde farklı seçeneklerde var.

1. kez Ödeme yapmama durumunda önce servislerin kapatılıyor. S3 silinme olmadı ödeme yaptığında servisler aktif oluyor. Fakat bazı silinen servisler varmıdır bilmiyorum . Ec2 duruyor, RDS siliniyor. S3 bir değişim görmedim.