AWS Servis Seçimi


(Metehan Gülçiçek) #1

Merhaba,
Bir proje üzerinde çalışıyoruz. kısaca bir StartUp diyebiliriz. Yerel sunucularda projeyi barındırmamız durumunda bize yüksek bir maliyet çıkıyor. Bunun için AWS servislerini kullanmayı tercih ettik.

Projeden kısaca bahsedeyim:
Projenin sunucu basamağında NodeJs kullanıyoruz. Kullanıcılar dosyalarını(Medya vb) içeriklerini platformumuzda barındıracak ve paylaşıma açacak. Bir sosyal platform gibi düşünebilirsiniz.

Burada bizim ihtiyacımız olan şey:
-Kullanıcıların medya dosyaları, profil fotoğrafları, içerik kapak fotoğraflarına kadar tüm dosyalar AWS servisinde barındırılacak.
-Bu barındırılanlar da içerdik dağıtımı ile istek geldiği zaman gönderilecek.
-Web sitemiz AWS üzerinde barındırılacak, sadece yerel hizmet değil global hizmet vermeyi amaçladığımız için ileriyi düşünerek yoğunluk durumunda dengelenmesi gerekiyor .
-veritabanımızda AWS üzerinde barındırılacak

Başta bir StartUp olduğu için yüksek bir AWS servis kullanımına ihtiyacımız yok kemik yapıları kullanmamız yeterli(s3, ec2, cdn vb.) fakat ilerleyen zamanlarda büyüteceğimizi varsayarak, küçükten büyüğe geçişimiz kolay olmalı .

Böyle bir durumda hangi servisleri kullanmamız gerekli ve ilerledikçe hangi servisleri dahil etmemiz gerekiyor, bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz?

Türkçe destek konusunda ne yapabiliriz? AWS Türkiye İstanbul ofisini aradığımda telefonlarıma kimse dönüş yapmıyor nasıl iletişim kurabilirim?