ElastiCache Node Seçimi

(Samet ÇİLLİ) #1

Merhaba
ElastiCache ayağa kaldırırken node seçiyoruz, Sağolsunlar ec2 kadar pahalılar :slight_smile:

ElastiCache de performansı nasıl öngörebilirim. Bodoslama bir node seçip ayağa kaldırmak istemiyorum. Aynı AZ ye konumlandıracağım 500 anlık kullanıcı olan ec2 üzerinden session store etmek için kullanacağım.

Node sayısını neye göre belirlemeliyim ?

(Umur Coşkuncan) #2

Selam Samet,

ElastiCache demişsin ama hangi engine onu belirtmemişsin :slight_smile:

Redis ile memcached’in performans ve scale factorleri biraz farklı. Daha iyi yardımcı olabilmek adına onu yazabilirsen sevinirim.

Şu linke ekstradan ben cevap atana kadar bakabilirsin:
https://docs.aws.amazon.com/elasticache/index.html

Ben senin yerinde olsam, “öngörmek” dediğin için, mevcut production ortamında caching işini managed yapmak üzerine bir değişiklik seziyorum, o nedenle performansı merak ediyorsan normalde ihtiyaç duyduğun resource/kapasitenin 2 katı büyük bir cluster aç şimdilik, bir öyle izle, baktın çok boşluk var ufaltırsın, biraz zahmetli ama en azından ihtiyaçla birebir örtüşür ve servis kesintisi yaşamazsın.

Öteki türlü as-is olarak geçirebilirsin bunda eğer beklentilerin örtüşmezse cache tarafında sorun yaşanabilir sanki? Geç cevap alabilirsin gibi clusterdan.

Kolaylıklar

(Samet ÇİLLİ) #3

Selam, öncelikle cevap için teşekkürler
İki engine için de açıklayabilirsen daha çok sevinirim )

session store için kullanacağımdan dolayı engine çok farketmiyor.

Aynen dediğin gibi production ortamında şu an. dedicated makinede aynı db de tutuyordum. çok devasa bir sistem değil.

anlık 40-50 requeste cevap verse yeter :slight_smile: boyutlar da 1kb ı geçmiyor. sadece session olduğu için hemen dönüş almak istiyorum. onda problem yaşarsam sistemde problem yaşıyorum.

şimdiden tekrardan teşekkür ettim.