Hangi Ürünleri Ne Şekilde Kullanmalıyım ?

aws

(erkmen esen) #1

Merhabalar,

5 yıldır kurumsal mimarilerde çalışan bir yazılımcıyım. Yeni teknolojileri ve yeni yaklaşımları kullanmak konusunda çok hevesliyim ve hızlıca adapte olabiliyorum. Yeni bir projem var ve bu projeyi yapabileceğim en ileri teknoloji ile geliştirmek istiyorum.

Projem bir nevi sosyal medya ara sokağı denebilir. Bolca medya ve bolca anlık kullanıcı hedefi ile aynı anda hem web hem de mobilde hizmet vermeyi planlıyorum. Bunun için bir mikro servis mimarisi tasarladım. Bu mikro servislerin hepsini bulutta çalıştırmak istiyorum, bunları web tarafında React, mobil tarafında da React Native ile tüketmeyi planlıyorum. Mikro servislerimi Node JS ile yazacağım, veri tabanı olarak yine bulut tabanlı bir NoSQL veritabanı kullanmak istiyorum.

Ciddi bir trafiği karşılamayı hedeflediğim için bu şekilde bir mimari kurdum kendimce.
Farklı farklı firmalardan ürünler seçip kullanmaktan çok, belirli bir ekosistem içerisinde kendini daha rahat eden birisiyim, bu sebeple bir sağlayıcıya karar verip ona projemi ve teknolojimi emanet etmek istiyorum.

Bu yolculukta AWS’nin hangi ürünlerini kullanmalıyım, beni bekleyen potansiyel problemler neler olabilir ?

Lütfen detaylı ve armut piş, ağzıma düş sorumu mazur görün, zaten bir süredir araştırma yapıyorum aşağı yukarı belirli bir fikrim oluştu. Fakat hem gözden kaçırdığım detaylar olabilir hem de benim gibi bu konuda bir atılım yapmak isteyecek başka insanlara örnek teşkil edebileceğini düşündüğüm için bu kadar detaylı bir yazı yazdım.

Şimdiden çok teşekkürler.

(Samet ÇİLLİ) #2

Merhaba

Datanın ne şekilde olduğunu, ne kadar olduğunu ve ne şekilde kullanılacağını bilmeden net yorum yapmak anlamsız.

söylediklerin aws tarafında belirli servislere denk geliyor.
dynamodb => nosql
haberleşme => apigateway, mobilehub
sosyalmedya => graphql uygunluğundan neptune
nodejs leri lambda üzerinde yazabilirsin
medialar s3te, dağıtımda cloudfront

fakat bunları referans alma çünkü kullanacağın servisin verimi servisi ne şekilde ne kadar kullanacağın ile ilgili.

Kolay gelsin

(Barış Balta) #4

Tüm bu güzel cevapların üzerine bir şeyler de ben eklemek istiyorum. İmplementasyonuna göre birden fazla AWS servisi uygun olabilir. En doğrusu bu servis diye bir şey yok. En güzeli AWS Free Tier’dan yararlanıp farklı farklı servisleri ayrıntılı dökümantasyonlarını inceleyerek denemek.

Ayrıca implementasyon spesifik sorularınız olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Burada herkesin eli farklı bir şekilde bu servislere değmiş durumda :slight_smile:

Kolaylıklar,

Barış B.

(Solutions Architect @ AWS ) #3

Selamlar,

Ve en onemlisi, Samet’in bahsetmis oldugu tum servisleri (Neptune haric) AWS Free Tier kapsami icinde ucretsiz deneyebilirsin.

Saygilar,
Baris

(Serdar Nevruzoglu) #5

AWS Amplify’a bakmadan geçmeyiniz derim :wink: