Mysql Veriyi Aurora RDS'e Aktarma

(Necip) #1

Merhaba,

mysqldump ile aldığım 100 gb’lik bir veritabanını Aurora Mysql’e aktarmak istediğimde yaklaşık 6 saat sürüyor.

Aynı veriyi aynı komutla ec2 instance içindeki mysql server’a kurduğumda ise 30 dakika zaman almaktadır.

Aurora’ya hızlıca aktarabilmemin yolu nedir?

Destek olabilirseniz sevinirim.

(Fatih YARCI) #2

Selamlar @cowoleju;

RDS ve EC2 instanceların instance type i ve disk type i nedir? Arada kullandiginiz bir vpn yada baska bir servis var mi import isleminde ? iki import u da ayni yerden ayni sekilde mi yapiyorsunuz ?

(Necip) #3

Merhaba @fyarci ,

Aynı VPC üzerindeki RDS ve EC2 üzerinden deniyorum.

EC2 için iki türlü denedim, ilkini t2.xlarge ile ikincisi c4.xlarge ile denedim. Volume type : gp2

RDS için t2.medium ve r3.large ile denedim.

RDS Aurora Mysql 5.7 versiyonu için deneme yapıyorum.

İki importu aynı yerden aynı şekilde yapıyorum.

(Serdar Nevruzoglu) #6

5.5 & 5.6 için şöyle bir alternatif var;

https://docs.aws.amazon.com/AmazonRDS/latest/UserGuide/AuroraMySQL.Migrating.ExtMySQL.html#AuroraMySQL.Migrating.ExtMySQL.S3

(Necip) #7

Dönüşler için teşekkürler,

@serdar attığınız dökümanı zaten öncesinde incelemiştim fakat percona ile yedek alınca hata ile karşılaşıyordum.

Bu durum için şöyle ilerleyerek hallettim. Dump ile aktarım yaparken r4.2xlarge RDS açtım, oraya import ettim. Böylelikle yaklaşık 30 dakika aktarım sürdü. Daha sonrasında RDS’i t2.medium’a düşürdüm.

(Solutions Architect @ AWS ) #4

Selamlar Necip,

Autocommit kapatip denedin mi?

(Solutions Architect @ AWS ) #5

Sorry, ikinci cumleyi okumamisim; bu durumda ayni AZ’de olduklarindan emin olmak disinda aklima bir sey gelmiyor.