Nat Instance/Nat gateway

(Samet ÇİLLİ) #1

Merhaba
bir kaç tane ec2 var, dışarıda bir apiye bağlanıyorlar, tek ip verebiliyorum, bunun için nat instance/nat gateway oluşturuyorum, main route table 0.0.0.0/0 => nat ayarlıyorum
nat ın bulunduğu route için de 0.0.0.0/0 => igw ayarlıyorum.

Bu şekilde yaptığımda bırak apiye bağlanmayı ben siteye bile bağlanamıyorum.
bu arada bütün hepsi public subnet te duruyorlar, private subnet yok.

amacım sunucu erişimlerinin internete tek noktadan çıkması.

(Barış Balta) #2

Merhaba Samet,

Private ve public olarak iki ayrı subnet yaratman gerekiyor. İki ayrı routing table yaratman gerekiyor. Public subnet default route olarak IGW işaret etmeli. Private subnet default route olarak NATGW işaret etmeli. Internet facing her bir component public subnette yer alacak. NATGW, ELB, ALB, public EC2 instancelar public subnette yaratılmalı. NATGW üzerinden dış dünya ile haberleşecek EC2lar da private subnet’te yaratılmalı.

(Umur Coşkuncan) #4

Selam Samet,

Burada VPC yapısı hatalı kurgulanmış gibi hissettim.
İstersen özelden yazışalım, TeamViewer’dan filan remote bağlanıp yapayım :wink:
Elastic ile ilgili sorduğun soru da yarım kalmış, cevap vermemişim, onu da yanıtlarım :slight_smile:

Kolaylıklar

(Samet ÇİLLİ) #3

Aslında bunu biliyorum fakat ec2 ların dış sünya ile iletişimi var php koşturuyorum, bir websitesi, fakat elb ile birden fazla ec2 da host ediyorum,
Bunları private e koysam elb alb bunlar üzerinden yayına devam eder mi? Elb alb forwarding yapıyor bunlar da private de durunca connection kopuyor, alb de hangi özelliği aktif etmem gerekiyor tüm bağlantıyı veri alışverişini elb üzerinden yapması için, belki de burada hata yapıyorumdur