Red Hat'ın IBM tarafından satın alınması ve Cloud sektörüne olası etkileri


(Hakan) #1

Merhabalar,

Haberi olmayanlar için, Red Hat’ın dün IBM tarafından satın alındığı haberini aldık, AWS yanında Hybrid\Private cloud konularına da ilgim sebebiyle bir süredir Rhel, Openshift ve Openstack üzerinde de çalışıyordum.

Türkiye’nin yabancı şirketlere davranış biçimi malum, olmayanları getirmeyi teşvik etmeyi bırakın, olanları da huzursuz edip kaçırıyoruz. Şahsen, AWS yada GCP’in Türkiye’de yakın zamanda fiziki bir yapılanma içine gireceğini düşünmüyorum. Bunun yanında sektördeki firmaların tabi olduğu türk tipi regülatif kurallar, yurtiçi CDN ihtiyaçları, komplavari çeşitli güvenlik endişelerinden dolayı da, Hybrid /Private cloud konsepti vazgeçilemeyecek bir ihtiyaç.

Her ne kadar yönetim ekibinin aynı kalacağı, open source bütün projelere desteklerin devam edeceği söylense bile uzun vade düşünüldüğünde AWS veya diğer firmalarla rakip haline gelecekleri kaçınılmaz.

Konu hakkında ilgili kişilerin düşüncelerini paylaşmasının yararlı olabileceğini düşünüyorum, özellikle hali hazırda kullanan, yöneten kişilerden… teşekkürler.

https://www.redhat.com/en/about/press-releases/ibm-acquire-red-hat-completely-changing-cloud-landscape-and-becoming-world’s-1-hybrid-cloud-provider

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-10-28/ibm-is-said-to-near-deal-to-acquire-software-maker-red-hat