SES Raporlama


(İlker Borahan Arslan) #1

Merhaba arkadaşlar,
Amazonun SES hizmetinde raporlama nasıl yapılır bununla ilgili türkçe bir kaynak var mı?
Email kim okumuş, kim açmış vb gibi raporları almak istiyoruz ama bununla ilgili kaynak bulamadık


(Umur Coşkuncan) #2

Selam,

Benim bildiğim SES sadece bir email exchange, IMAP gibi düşün. Kimin ne açıp ne okuduğu, ne okumadığı ile ilgili datayı artık içine gömeceğin javascriptler söyleyecek sana. Orada https://sendy.co gibi şeyler kullanacaksın hazır istiyorsan :slight_smile:

Başka yorumu olan arkadaşlar varsa atabilirler, bizim böyle bir ihtiyacımız olmadığından çok bakmadık, ama danışmanlık verdiğimiz yerlerden edindiğimiz tecrübeyle en pratik çözüm diyebilirim.

İyi çalışmalar


(İlker Borahan Arslan) #3

Anladım hocam tamam,
Sengrid var onu kullanacağız ozaman. Bize o raporlama gerekli. Teşekkürler


(Barış Balta) #4

Selamlar, gönderdiğiniz mailin okunup okunmadığını ancak extra bir araçla/servisle anlayabilirsiniz. Sendy AWS SES entegrasyonu ile oldukça iyi çalışıyor. Bugüne kadar 3-4 projede kullandım.

İşinizi tam görmese de AWS SES’in ayrıca şöyle bir entegrasyonu var, SNS notifications enable edip delivery reports, bounce ve complaint takibi yapabilirsiniz. Nasıl implemente edebileceğinize dair dökümantasyon burada:

https://docs.aws.amazon.com/ses/latest/DeveloperGuide/notifications-via-sns.html

Kolay gelsin! :slight_smile:


(İlker Borahan Arslan) #5

Teşekkürler Barış hocam,
Maliyet açısından biraz daha fazla ama Sendgrid kullanmaya karar verdik. İsteklerimizi tam anlamıyla karşılıyorlar. Bilgilendirme için teşekkürler.


(Emir Ercan Ayar) #6

Aradığınızı bulmuş olsanız da ben burada kalması için ekleyeyim. Open source arayanlar için de on-premise olarak çalıştırabileceğiniz http://mautic.org var. Drip campaign, segmentation gibi advanced özellikler de sunuyor. Amazon SES entegrasyonu var.


(İlker Borahan Arslan) #7

Teşekkür ederim. Burayı da bir inceleyelim.