Türkçe AWS Eğitimleri Ne Kadar Faydalı Olabilir?

(Hakan) #1

Merhabalar,

Yaklaşık bir yıldır AWS ile hobi olarak ilgilenmekteyim, hobi diyorum çünkü etrafımda katılımda bulunup hands-on deneyim kazanabileceğim herhangi bir projeye dahil olamadım. Uğraşım üzerinde vakit ve nakit tüketmeme rağmen, henüz boş zamanlarımı doldurması haricinde bir bir faydasını görmediğimden dolayı bir süre daha hobi olarak kalacak gibi gözüküyordu, bu sebeple kendi kendime acaba AWS ile alakalı türkçe eğitim içeriği hazırlamak nasıl olur diye sordum?

İşin doğrusu sadece fikir aşamasında bırakmayıp, bu işin ne kadar zor olabileceğini anlayabilmek içinde de kısa bir deneme projesine başladım. Bu projenin detaylarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir.

https://github.com/awshakan/AWS-Certified-Cloud-Practitioner-Turkish

Daha önce böyle bir tecrübem olmaması, beklediğimden çok daha fazla zaman almasına rağmen bu işten keyif aldığımı söyleyebilirim. Bu eğitimin kalitesini artırabilmek için yakın zamanda bazı donanımlar ve yazılımlar satın aldım ve boş zamanlarımda uğraşmaya devam ediyorum.

Konumuza gelecek olursak, AWS gibi kendini çok hızlı yenileyen ve geliştiren bir konu hakkında eğitim içeriği hazırlamak ne kadar mantıklı? Daha da önemli konu internet üzerinde ingilizce bu kadar çok eğitim içeriği varken, hele birde konu ile ilgilenenlerin ingilizce okur yazarlık oranı hayli yüksekse (Bu benim varsayımım, bu konuda bilgili kişiler varsa yorumlayabilir) türkçe eğitim içeriği ne kadar faydalı olacaktır?

Burada bulunan blog postlarını bırakın, çok popüler yabancı sitelerde, resmi destek forumlarında bile güncellenen servis özellikleri yüzünden geçerliliğini yitiren konular, konular içinde geçen yöntemler mevcut. Hatta daha da ilginç kısmı AWS kendisi bile ne eğitim içeriğini ne sınav içeriğini kendi servislerini yenileme hızına yetiştiremiyor, associate seviyesinde tüm sertifikaları almış biri olarak söyleyebilirim ki, kesinlikle sınav içeriği güncel servislerin çok gerisinde.

Bu bilgiler doğrultusunda, bu konuyu değerlendirmenizi, tecrübe ve fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Bu proje faydalı olur mu? Daha faydalı hale nasıl getirilir?

Bol Güneşli Günler!

(İlker Borahan Arslan) #2

Bence harika olur. Türkiyede yavaş yavaş pazarda etkili olmaya başladılar. Muhattap bulmak ve derdini anlatmak zor oluyor bu şekilde bir çok kişiye fayda sağlamış olursunuz

(Ahmet) #3

Merhaba. Ben de sizin gibi hobi amacıyla öğrenmeye çalışsam da türkçe kaynakların sınırlı olması tarafım açısından engel teşkil ediyor. Bu sebeple böyle bir projenin çok yararlı olabileceği kanaatindeyim.

(erkmen esen) #4

Kesinlikle harika olur, hobinin de ötesinde örneğin benim için daha önce farkında olmadığım bir ihtiyaç AWS hizmetleri.